Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu
Facebook
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu

Oświęcim
ponad 800 lat historii...

Oświęcim to blisko 40 tysięczne atrakcyjne i przyjazne miasto położone w dolinie rzeki Soły. Dogodne usytuowanie pomiędzy Małopolską a Śląskiem sprawia, iż stanowi ważny szlak komunikacyjny łączący oba regiony. Atmosferę galicyjskiego miasteczka tworzy 800-letnia burzliwa historia, której ślady zobaczyć można spacerując po wzgórzu zamkowym i starym mieście. Charakter i klimat miasta określają dawne dzieje sięgające XIII wieku.

WięcejMoreMehr

80.ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ - wystawa

NIKT NIE WIERZYŁ..... A JEDNAK WOJNA

80.ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ - wystawa

"Nad ranem dały się słyszeć głosy z ulicy. W oknach mnóstwo głów. Wysoko - wysoko stalowych kilkadziesiąt ptaków przeszywało powietrze. Około wpół do szóstej dały się słyszeć jakieś strzały. Dwa olbrzymie czarne aeroplany - bombowce ze znakami niemieckimi, przeleciały tuż - niżej dachu zakładu. Telefon dał znać o rannym na stacji. Za chwilę przywieziono go do szpitala".

Kronika Zakładu Salezjańskiego, ks. Zygmunt Kuzak

1 września 1939 r. na zawsze odcisnął swój ślad w pamięci mieszkańców Oświęcimia, początkowo nieświadomych skali nadchodzącego konfliktu. Miasto zostało szczególnie dotknięte toczącymi się kolejno wydarzeniami, które zupełnie zmieniły jego oblicze.

W tym roku mija 80 rocznica wybuchu II wojny światowej. W związku z tym, Muzeum Zamek w Oświęcimiu pragnie upamiętnić wydarzenia tamtych dni. Pierwszą odsłonę, w ramach Święta Miasta Historycznie stanowi wystawa, na której nakreślimy początki okupacji i zmiany, jakie wówczas nastąpiły w Oświęcimiu. Ukażemy portret miasta, którego nazwę pośpiesznie wymazano, nadając mu nową: "Auschwitz". Prócz tego przedstawimy zarys historii kilku formacji zbrojnych, związanych z miastem, ze szczególnym uwzględnieniem II batalionu 73 pułku piechoty, który stacjonował w przedwojennych koszarach oświęcimskich.

Wernisaż wystawy odbędzie się 29 sierpnia (czwartek) o godz. 17.00 (wstęp wolny).

Wystawa będzie wzbogacona o eksponaty udostępnione przez Muzeum Śląskiego Września 1939 r., Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum w Kętach im. A. Kłosińskiego, Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz zbiory prywatnych kolekcjonerów. Na otwarciu będzie można również zobaczyć replikę tankietki TKS. Takie pojazdy były wykorzystywane przez polskie oddziały pancerne we wrześniu 1939 r. Początkowo istniało ich ok. 300, do dnia dzisiejszego zachowało się ich łącznie 7 (w tym oryginały i wierne repliki). Tankietki TKS w pierwszych dniach września znajdowały się także na pokładzie pociągu pancernego "Groźny", który został przydzielony do Grupy Operacyjnej "Śląsk" przy Armii "Kraków" z zadaniem obrony Górnego Śląska. Stacjonował on na linii Oświęcim-Tychy.

Dodatkowo otwarciu wystawy będzie towarzyszyć Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 73 pułk piechoty, które przedstawi umundurowanie i wyposażenie tej formacji.

Ekspozycja będzie prezentowana w Muzeum Zamek w Oświęcimiu do dnia 2 lutego 2020 r.

Info:  http://muzeum-zamek.pl

Pogoda

Polecamy

  • @http://mosir.oswiecim.pl
  • @http://oswiecim.pl
  • @http://www.muzeum-zamek.pl/
  • @http://ajcf.pl/
  • @http://www.auschwitz.org.pl/
  • @http://ock.org.pl
  • @http://mbp-oswiecim.pl/
Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)