Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu
Facebook
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu

Atrakcje ziemi oświęcimskiej

 |

Ziemia Oświęcimska – miejsca, które trzeba zobaczyć:

Architektura drewniana ziemi oświęcimskiej to bogaty i zróżnicowany zbiór obiektów, głównie sakralnych, usytuowanych na wiejskich terenach powiatu oświęcimskiego, stanowiący część Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Drewniane kościoły, budowane najczęściej z drzewa modrzewiowego, pokryte gontem, stanowią idealne dopełnienie malowniczego pejzażu ziemi oświęcimskiej. Pochodzące najczęściej z okresu XVI/XVII w. budowle obejrzeć można na terenie otaczających miasto Oświęcim wsi w Polance Wielkiej, Grojcu, Porębie Wielkiej, Głębowicach, Graboszycach, Osieku, Jawiszowicach i Bobrku.

Perłą drewnianej zabudowy sakralnej jest leżący na pograniczu Małopolski i Śląska, pochodzący z pierwszej połowy XVI w. późnogotycki kościół pw. Św. Andrzeja w Osieku, wyposażony m.in. w rokokowy ołtarz główny i ambonę w kształcie łodzi z drugiej połowy XIII w. Malowniczo położony kościół otaczają zabytkowe ponad 500-letnie Dęby. Uwagę zwraca również urokliwy, kościół św. Marcina w Jawiszowicach z XVII wieku, z rokokowymi i późnobarokowymi elementami.  

 |

Pałac Rudzińskich w Osieku – znajdujący się nad stawami Mały Bonar i Duży Bonar, pochodzący z drugiej połowy XVIII w., przyciąga wzrok orientalną stylistyką. Swój orientalny charakter pałac uzyskał ok. 1840 r., kiedy został przebudowany wg. projektu włoskiego architekta Franciszka Marii Lanciego. Na szczególną uwagę zasługuje sala balowa zwana Salą Mauretańską, bogato zdobiona arabeskami, do której prowadzą wejścia ozdobione łukiem z motywem muszli. Pałac otacza obszerny ogród krajobrazowy z pierwszej połowy XIX w. z klasycystycznymi i neogotyckimi zabudowaniami.
Ziemia oświęcimska obfituje w wiele urokliwych zamków, dworków, czy zespołów pałacowo-parkowych, przypominających dawne, burzliwe dzieje tego regionu. Odwiedzających tę część Małopolski zaskoczyć może bulowicki zamek Larischów, w stylu angielskiego gotyku. Pierwowzorem budowli był szkocki zamek Huntly Castle – skąd pochodziła Jessey Paterson – żona barona Edmunda Larischa. Warto wspomnieć też o zamku książęcym w Zatorze z XVI wieku z bogato zdobionymi wnętrzami, zespole pałacowo-parkowym książąt Sapiehów w Bobrku, gdzie poczuć można atmosferę historii związanej z konfederacją barską, czy XIX-wiecznym pałacu książąt Radziwiłłów w Grojcu.

Dolina Karpia – obejmuje obszar historycznego zagłębia hodowli karpia znanego już w średniowieczu. Stawy hodowlane zajmują obszar setek hektarów rozciągając się w dolinie Wisły Skawy i Wieprzówki. Zator, Przeciszów, Spytkowice, Brzeźnica, Polanka Wielka i Osiek – wsie te położone w południowej części Doliny Wisły i na Pogórzu Karpackim połączył wspólny cel – popularyzacja tradycji hodowlanej karpia i piękna przyrodniczego tego rejonu. Dziś widać już pierwsze efekty spójnych działań promocyjnych. Obchodzone w Zatorze Święto karpia gromadzi z roku na rok coraz więcej smakoszy ryb i nie tylko. W większości zatorskich restauracji skosztować można lokalnego specjału – wyśmienitego karpia po zatorsku.


 |

Skansen Pszczelarski w Grojcu – powstał w 2000 roku. Można tu poznać historię pszczelarstwa oraz zapoznać się z naturalnymi produktami pszczelarskimi. Obecnie w skansenie znajduje się około 70 starych uli, 30 miodarek oraz inny drobny sprzęt pszczelarski.


 |

Zatorland ? usytuowany w odległości zaledwie kilkunastu kilometrów od Oświęcimia kompleks czterech parków rozrywki. Spragnieni zabawy połączonej z edukacją, zwłaszcza reprezentanci najmłodszego pokolenia, znajdą tu coś dla siebie. Kompleks parków oferuje szeroki wachlarz możliwości spędzenia wolnego czasu. W parku ruchomych dinozaurów można poznać historię i anatomię prehistorycznych gadów, park mitologii pozwoli przenieść się na chwilę do świata mitologicznych bóstw, dodatkową atrakcję stanowi możliwość zwiedzania parku łódką. Najmłodsi mogą zobaczyć gigantyczną biedronkę, czy muchę w parku owadów. Nie lada gratkę stanowić będzie również wizyta w domu do góry nogami z garażem i zaparkowanym w nim samochodem.


Miłośnicy przyrody oraz ci, których pasjonuje fotografia mają niepowtarzalną okazję obejrzenia, lub utrwalenia na fotograficznej kliszy, niezwykle rzadkich gatunków ptaków. Przebywając na oświęcimskiej ziemi możesz spotkać w ich naturalnym środowisku ślepowrona, podgorzałka, hełmiatka, czy rybitwę białowąsą.

  • @http://mosir.oswiecim.pl
  • @http://oswiecim.pl
  • @http://www.muzeum-zamek.pl/
  • @http://ajcf.pl/
  • @http://www.auschwitz.org.pl/
  • @http://ock.org.pl
  • @http://mbp-oswiecim.pl/