Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu
Facebook
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu

Oświęcim
ponad 800 lat historii...

Oświęcim to blisko 40 tysięczne atrakcyjne i przyjazne miasto położone w dolinie rzeki Soły. Dogodne usytuowanie pomiędzy Małopolską a Śląskiem sprawia, iż stanowi ważny szlak komunikacyjny łączący oba regiony. Atmosferę galicyjskiego miasteczka tworzy 800-letnia burzliwa historia, której ślady zobaczyć można spacerując po wzgórzu zamkowym i starym mieście. Charakter i klimat miasta określają dawne dzieje sięgające XIII wieku.

WięcejMoreMehr

Niemieckie pocztówki z Auschwitz (1941-1944) - wykład

Nawiązując do obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Muzeum Zamek w Oświęcimiu przygotował cykl spotkań i wykładów w ramach projektu historycznego "CZAS WOJNY  1939 - 1945", podczas którego przedstawiane są wydarzenia i zagadnienia związane z II wojną światową na terenie ziemi oświęcimskiej.
Kolejne spotkanie z tego cyklu  odbędzie się  w siedzibie Muzeum przy ul. Zamkowej 1  w dniu 24 stycznia 2020 r. o godzinie 17.00. (wstęp wolny).

Będzie to wykład dr Jacka Małczyńskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego, który zaprezentuje serię niemieckich pocztówek z widokami miasta z okresu okupacji.

Niemieckie pocztówki z Auschwitz (1941-1944).

Podczas drugiej wojny światowej Niemcy wydali kilkanaście pocztówek z widokami Oświęcimia i okolic. W swoim wystąpieniu dr Jacek Małczyński dokona analizy pocztówek, przedstawi ukrytą ideologię i wyobrażenia oraz postrzeganie krajobrazu miasta przez niemieckich osadników w oderwaniu od tragicznej rzeczywistości.

Dr Jacek Małczyński - kulturoznawca, adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, autor książki "Krajobrazy Zagłady. Perspektywa historii środowiskowej" (2018).

"Czy tu nie jest pięknie" - z tym dopiskiem 21 sierpnia 1944 r. z Auschwitz nadano pocztówkę z pozdrowieniami. Karta ta znajduje się w zbiorach Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Na pozostałych zachowanych kartach pocztowych można zobaczyć m.in. most nad Sołą z zamkiem piastowskim w tle, klasztor Salezjanów, Rynek Główny w Oświęcimiu oraz "sielskie" krajobrazy folwarków w Dworach i Monowicach.

Żródło: www.muzeum-zamek.pl

Pogoda

Polecamy

  • @http://mosir.oswiecim.pl
  • @http://oswiecim.pl
  • @http://www.muzeum-zamek.pl/
  • @http://ajcf.pl/
  • @http://www.auschwitz.org.pl/
  • @http://ock.org.pl
  • @http://mbp-oswiecim.pl/
Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)