Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu
Facebook
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu

Oświęcim
ponad 800 lat historii...

Oświęcim to blisko 40 tysięczne atrakcyjne i przyjazne miasto położone w dolinie rzeki Soły. Dogodne usytuowanie pomiędzy Małopolską a Śląskiem sprawia, iż stanowi ważny szlak komunikacyjny łączący oba regiony. Atmosferę galicyjskiego miasteczka tworzy 800-letnia burzliwa historia, której ślady zobaczyć można spacerując po wzgórzu zamkowym i starym mieście. Charakter i klimat miasta określają dawne dzieje sięgające XIII wieku.

WięcejMoreMehr

Wernisaż wystawy plakatowej oraz otwarcie kampanii społecznej w MDSM

W związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą wybuchu drugiej wojny światowej Arolsen Archives w Bad Arlosen/Niemcy i Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu/Polska zapraszają serdecznie na wernisaż wystawy plakatowej oraz otwarcie kampanii społecznej #StolenMemory w MDSM Oświęcim w dniu 4. września.

Celem projektu #StolenMemory, zainicjowanego w 2016 roku przez Arolsen Archives, jest poszukiwanie na całym świecie krewnych ofiar obozów koncentracyjnych oraz zwrot pamiątek rodzinom. Do akcji poszukiwawczej rodzin byłych więźniów i zwrotu pamiątek pragniemy zaprosić historyków, dziennikarzy oraz uczennice i uczniów oświęcimskich szkół. Więcej informacji o projekcie: https://arolsen-archives.org/pl/aktualnosci/

godz. 11.00-12.30 - uroczyste otwarcie wystawy i kampanii #StolenMemory w MDSM dla uczennic i uczniów oświęcimskich szkół (Anna Meier-Osiński, Kamila Kołakowski/Arolsen Archives w Bad Arolsen). Gościem honorowym będzie pani Wanda Różycka-Bilnik, która spotka się z młodzieżą i opowie o losach swojego ojca Czesława Bilnika.

-  Nic innego nie pozostało po moim tacie - opowiada Wanda Różycka-Bilnik. Gdy w lipcu 2017 roku dowiedziała się o odnalezieniu jego zegarka kieszonkowego w zbiorach archiwum, natychmiast przyjechała do Bad Arolsen. Czesław Bilnik został aresztowany przez narodowych socjalistów zimą 1943 roku, gdyż wspólnie z żoną pomagał polskiemu ruchowi oporu. Jego córka miała wówczas cztery latka. - Gdyby Gestapo wiedziało, że ukrywaliśmy wówczas rannego partyzanta, podpaliłoby cały dom - mówi pani Wanda. Jej ojciec został wywieziony do obozu koncentracyjnego Groß-Rosen, a stamtąd do Neuengamme. Czesław Bilnik zginął w maju 1945 roku podczas tragicznego w skutkach bombardowania statku Cap Arcona.

godz. 12.45-14.00 - dla zainteresowanych uczennic i uczniów prezentacja filmu poświęconego mieszkańcom Oświęcimia i okolic niosącym pomoc więźniom KL Auschwitz, zrealizowanego przez Barbarę Daczyńską, Magdalenę Plewa-Ould i Jarosława Wilczaka, pt. "Auschwitz - w sieci dobra". Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=3GawnTYz_Do

godz. 17.00 - uroczyste otwarcie wystawy i kampanii #StolenMemory w MDSM dla mieszkańców Oświęcimia

źródło: https://www.facebook.com/events/2430209703739733/

Pogoda

Polecamy

  • @http://mosir.oswiecim.pl
  • @http://oswiecim.pl
  • @http://www.muzeum-zamek.pl/
  • @http://ajcf.pl/
  • @http://www.auschwitz.org.pl/
  • @http://ock.org.pl
  • @http://mbp-oswiecim.pl/
Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)