Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu
Facebook
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu

Wokół Oświęcimia

 | Zamek Lipowiec
Zamek Lipowiec

Miasto Oświęcim dogodnie usytuowane pomiędzy aglomeracją śląską a sercem Małopolski – Krakowem, pozwala na szybkie dotarcie w atrakcyjne turystycznie miejsca.

W bogatej ofercie turystycznej okolic Oświęcimia z całą pewnością powinien znaleźć się skansen w Wygiełzowie wraz z ruinami Zamku Lipowiec. Jest to szczególne miejsce, gdzie można zetknąć się z tradycyjną kulturą ludową tego regionu – reprezentowaną przez mieszkańców okolicznych wsi i miasteczek – Krakowiaków Zachodnich. Ulokowany na wolnym powietrzu Nadwiślański Park Etnograficzny obejmuje łącznie około 5 hektarów malowniczo ukształtowanego terenu.
Nad skansenem góruje Zamek Lipowiec – wzniesiony na początku XIV wieku, dawna siedziba biskupów Krakowskich oraz cenny przykład średniowiecznego budownictwa obronnego.

 

 | Park Miniatur
Park Miniatur

W pobliskim Beskidzie Małym we wsi Inwałd każdy może odbyć podróż dookoła świata w jeden dzień. W istniejącym tu Parku Miniatur, przechadzając się alejkami, goście wędrują z kraju do kraju i oglądają najbardziej znane budowle świata. Na terenie parku znajduje się około 50 modeli sławnych obiektów architektonicznych, znajdziesz tu m.in. Akropol, Coloseum, Krzywą Wieżę w Pizie, Bazylikę Św. Piotra, Statuę Wolności, Mur Chiński, Wieżę Eiffla, łuk Triumfalny, Big Bena, Sfinksa, czy Biały Dom. Dla tych, którym nie dość mocnych wrażeń, czeka lunapark, podróż symulatorem, filmy w technologii 5D lub spacer labiryntem utworzonym z rosnących krzewów.

 

 | Bazylika Ofiarowania Najświętszej Marii Panny
Bazylika Ofiarowania Najświętszej Marii Panny

Zaledwie 30 km dzieli Oświęcim od miejsca, które jest obowiązkowym punktem, na mapie każdego pielgrzyma, oraz tych, których fascynuje postać wielkiego Polaka -Papieża Jana Pawła II.
To właśnie w Wadowicach Karol Wojtyła spędził dzieciństwo i lata swojej wczesnej młodości.
Przy ulicy Kościelnej 7 znajduje się kamienica, w której kiedyś mieszkali Wojtyłowie wraz z synem i gdzie przyszedł na świat. Po wyborze Karola Wojtyły na Papieża jego rodzinny dom został przekształcony w muzeum. Ekspozycja obejmuje szereg pamiątek i eksponatów związanych z osobą Ojca Świętego. Odwiedzający Wadowice poczują atmosferę papieskiego miasta zwiedzając zabytkową XV-wieczną Bazylikę Najświętszej Marii Panny, czy kosztując słynnej papieskiej kremówki na wadowickim rynku.

 

 | Rynek
Rynek

Doskonałe połączenia komunikacyjne łączące Oświęcim z Krakowem pozwalają na dotarcie do stolicy regionu w niespełna 1,5 godziny. Niegdyś królewskie miasto w pełni zasługuje na miano kulturalnego i naukowego centrum. Do XVII wieku stolica Polski – obecnie jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów krajowych i zagranicznych miast. Będąc w Krakowie nie sposób ominąć największego w Europie Rynku wraz z Sukiennicami – gdzie kupisz regionalne pamiątki oraz spróbujesz lokalnych przysmaków; Kościoła Mariackiego ze sławnym ołtarzem Wita Stwosza i strzelistymi wieżami, z których co godzinę rozbrzmiewa hejnał i pomnika narodowego wieszcza Adama Mickiewicza.

 

 | Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski na Wawelu

Do turystycznego kanonu odwiedzających stolicę Małopolski należy również wznoszący się nad Starym Miastem Wawel ? zamek będący królewską siedzibą. W jego obrębie znajduje się katedra, która jest jednym z najważniejszych sanktuariów narodowych oraz miejsc koronacji i pochówku królów. Zwiedzając Kraków nie można zapomnieć o położonych w niedalekim sąsiedztwie podziemnych solnych miastach Wieliczce i Bochni. Te średniowieczne kopalnie soli to nie tylko atrakcja turystyczna, z labiryntami solnych komór połączonych szybami i sztolniami, ale również miejsca pełniące funkcję uzdrowiska. Specyficzny mikroklimat panujący w komorach solnych ma zbawienny wpływ na zdrowie i samopoczucie. 

 

 |

Miłośnicy górskich wędrówek i sportów zimowych z Oświęcimia bez większych problemów dostaną się do Zakopanego ? górskiej stolicy Polski. Cieszące się niezmienną popularnością miasto oferuje szeroki wybór form aktywnego wypoczynku zarówno w sezonie letnim jak i zimowym. Doliny Kościeliska czy Chochołowska oraz licznie odwiedzane Morskie Oko zachęcają do pieszych wypraw. Trasy narciarskie z Kasprowego Wierchu stanowią wyzwanie dla amatorów białego szaleństwa. Wielu turystów przyciąga niepowtarzalna i oryginalna zakopiańska architektura, interesujące ekspozycje muzealne oraz niepowtarzalne piękno i przyroda Tatr. Będąc w Zakopanym koniecznie trzeba przejść główną ulicą miasta ? Krupówkami ? możesz tu w jednej z licznych restauracji napić się kawy czy zjeść regionalną potrawę. Jadąc w kierunku Zakopanego warto  skorzystać z możliwości relaksu i wodnych atrakcji jakie oferują baseny termalne w Bukowinie Tatrzańskiej i Białce Tatrzańskiej. Geotermalna, zmineralizowana woda wydobywana z głębokości 3000 metrów posiada liczne właściwości lecznicze, z których korzystać można w atrakcyjnej formie. Do dyspozycji gości pozostają liczne baseny z akcesoriami do hydromasażu, jaskinie i groty wodne a także jacuzzi oraz sauny.

  • @http://mosir.oswiecim.pl
  • @http://oswiecim.pl
  • @http://www.muzeum-zamek.pl/
  • @http://ajcf.pl/
  • @http://www.auschwitz.org.pl/
  • @http://ock.org.pl
  • @http://mbp-oswiecim.pl/