Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu
Facebook
Centrum Informacji Turystycznej w Oświęcimiu

Wokół Oświęcimia

Zamek Lipowiec

Miasto Oświęcim dogodnie usytuowane pomiędzy aglomeracją śląską a sercem Małopolski – Krakowem, pozwala na szybkie dotarcie w atrakcyjne turystycznie miejsca.

W bogatej ofercie turystycznej okolic Oświęcimia z całą pewnością powinien znaleźć się skansen w Wygiełzowie wraz z ruinami Zamku Lipowiec. Jest to szczególne miejsce, gdzie można zetknąć się z tradycyjną kulturą ludową tego regionu – reprezentowaną przez mieszkańców okolicznych wsi i miasteczek – Krakowiaków Zachodnich. Ulokowany na wolnym powietrzu Nadwiślański Park Etnograficzny obejmuje łącznie około 5 hektarów malowniczo ukształtowanego terenu.
Nad skansenem góruje Zamek Lipowiec – wzniesiony na początku XIV wieku, dawna siedziba biskupów Krakowskich oraz cenny przykład średniowiecznego budownictwa obronnego.

 

Park Miniatur

W pobliskim Beskidzie Małym we wsi Inwałd każdy może odbyć podróż dookoła świata w jeden dzień. W istniejącym tu Parku Miniatur, przechadzając się alejkami, goście wędrują z kraju do kraju i oglądają najbardziej znane budowle świata. Na terenie parku znajduje się około 50 modeli sławnych obiektów architektonicznych, znajdziesz tu m.in. Akropol, Coloseum, Krzywą Wieżę w Pizie, Bazylikę Św. Piotra, Statuę Wolności, Mur Chiński, Wieżę Eiffla, łuk Triumfalny, Big Bena, Sfinksa, czy Biały Dom. Dla tych, którym nie dość mocnych wrażeń, czeka lunapark, podróż symulatorem, filmy w technologii 5D lub spacer labiryntem utworzonym z rosnących krzewów.

 

Bazylika Ofiarowania Najświętszej Marii Panny

Zaledwie 30 km dzieli Oświęcim od miejsca, które jest obowiązkowym punktem, na mapie każdego pielgrzyma, oraz tych, których fascynuje postać wielkiego Polaka -Papieża Jana Pawła II.
To właśnie w Wadowicach Karol Wojtyła spędził dzieciństwo i lata swojej wczesnej młodości.
Przy ulicy Kościelnej 7 znajduje się kamienica, w której kiedyś mieszkali Wojtyłowie wraz z synem i gdzie przyszedł na świat. Po wyborze Karola Wojtyły na Papieża jego rodzinny dom został przekształcony w muzeum. Ekspozycja obejmuje szereg pamiątek i eksponatów związanych z osobą Ojca Świętego. Odwiedzający Wadowice poczują atmosferę papieskiego miasta zwiedzając zabytkową XV-wieczną Bazylikę Najświętszej Marii Panny, czy kosztując słynnej papieskiej kremówki na wadowickim rynku.

 

Rynek

Doskonałe połączenia komunikacyjne łączące Oświęcim z Krakowem pozwalają na dotarcie do stolicy regionu w niespełna 1,5 godziny. Niegdyś królewskie miasto w pełni zasługuje na miano kulturalnego i naukowego centrum. Do XVII wieku stolica Polski – obecnie jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów krajowych i zagranicznych miast. Będąc w Krakowie nie sposób ominąć największego w Europie Rynku wraz z Sukiennicami – gdzie kupisz regionalne pamiątki oraz spróbujesz lokalnych przysmaków; Kościoła Mariackiego ze sławnym ołtarzem Wita Stwosza i strzelistymi wieżami, z których co godzinę rozbrzmiewa hejnał i pomnika narodowego wieszcza Adama Mickiewicza.

 

Zamek Królewski na Wawelu

Do turystycznego kanonu odwiedzających stolicę Małopolski należy również wznoszący się nad Starym Miastem Wawel ? zamek będący królewską siedzibą. W jego obrębie znajduje się katedra, która jest jednym z najważniejszych sanktuariów narodowych oraz miejsc koronacji i pochówku królów. Zwiedzając Kraków nie można zapomnieć o położonych w niedalekim sąsiedztwie podziemnych solnych miastach Wieliczce i Bochni. Te średniowieczne kopalnie soli to nie tylko atrakcja turystyczna, z labiryntami solnych komór połączonych szybami i sztolniami, ale również miejsca pełniące funkcję uzdrowiska. Specyficzny mikroklimat panujący w komorach solnych ma zbawienny wpływ na zdrowie i samopoczucie. 

 

Miłośnicy górskich wędrówek i sportów zimowych z Oświęcimia bez większych problemów dostaną się do Zakopanego ? górskiej stolicy Polski. Cieszące się niezmienną popularnością miasto oferuje szeroki wybór form aktywnego wypoczynku zarówno w sezonie letnim jak i zimowym. Doliny Kościeliska czy Chochołowska oraz licznie odwiedzane Morskie Oko zachęcają do pieszych wypraw. Trasy narciarskie z Kasprowego Wierchu stanowią wyzwanie dla amatorów białego szaleństwa. Wielu turystów przyciąga niepowtarzalna i oryginalna zakopiańska architektura, interesujące ekspozycje muzealne oraz niepowtarzalne piękno i przyroda Tatr. Będąc w Zakopanym koniecznie trzeba przejść główną ulicą miasta ? Krupówkami ? możesz tu w jednej z licznych restauracji napić się kawy czy zjeść regionalną potrawę. Jadąc w kierunku Zakopanego warto  skorzystać z możliwości relaksu i wodnych atrakcji jakie oferują baseny termalne w Bukowinie Tatrzańskiej i Białce Tatrzańskiej. Geotermalna, zmineralizowana woda wydobywana z głębokości 3000 metrów posiada liczne właściwości lecznicze, z których korzystać można w atrakcyjnej formie. Do dyspozycji gości pozostają liczne baseny z akcesoriami do hydromasażu, jaskinie i groty wodne a także jacuzzi oraz sauny.

  • @http://mosir.oswiecim.pl
  • @http://oswiecim.pl
  • @http://www.muzeum-zamek.pl/
  • @http://ajcf.pl/
  • @http://www.auschwitz.org.pl/
  • @http://ock.org.pl
  • @http://mbp-oswiecim.pl/
Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)